„Zkąd Messyjasz…” – śpiewanie dawnych pieśni bożonarodzeniowych i opowiadanie o tradycyjnych zwyczajach świątecznych

Wieczorem, gdy zapadnie zmrok, usiądziemy przy stole by razem śpiewać zapomniane pieśni i słuchać o dawnych zwyczajach.
Wtorkowy wieczór poświęcimy okresowi adwentu. Dowiemy się dla kogo Maryja trzy wianeczki wiła i jak brzmią ostatnie zwrotki pieśni o Archaniele Gabrielu. A na koniec krzykniemy wszyscy zgodnemi głosami, winszując sobie wzajem z niebiosami, że się narodził miłością przejęty, Mikołaj święty.
W czwartek zaś wyprzedzimy bieg czasu i przeniesiemy się w okres Bożego Narodzenia. Opowiemy o wigilijnych zwyczajach, zaśpiewamy piękne i nieznane kolędy i pastorałki o Apokaliptycznym Baranku - Boskim ablegacie, o Żurawiu organiście i bocianie lutniście, o Duchowych wołkach oraz nauczymy się jak witać Pana w językach świata.
Zapraszamy wszystkich - śpiewających zawodowo, amatorsko, nucących przy goleniu czy pod prysznicem, fałszujących, zupełnie nie umiejących śpiewać, a także tych, którzy śpiewać nie lubią, ale złaknieni są ciekawostek filologicznych i etnologicznych. Spotkania są niezależne, można dołączyć do nas w każdej chwili. 
Warsztaty odbędą się:  
6 grudnia w godzinach 19:30-21:00 w sali Frassatiego w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Freta 10
8 grudnia w godzinach 19:30 -21:00 w piwniczce w klasztorze oo. Dominikanów,
przy ul. Freta 10
Chętnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa mailowo na adres: warsztaty.jarmarkjacka@gmail.com
Prowadząca od strony muzycznej: Magdalena Trzcionkowska, od strony filologiczno - etnologicznej: Agnieszka Pabian.

Magdalena Trzcionkowska – dyrygentka, śpiewaczka


Dyrygowała scholą Dominikańskiego Duszpasterstwa Młodzieży REJS, scholą przy Kościele Akademickim św. Anny, we Wspólnotach Jerozolimiskich, a przez ostatnie lata scholą Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego FRETA10. Obecnie pracuje jako dyrygent – asystent w chórze Allegrezza del Canto, Cantores Adalberti  w Serocku, nauczyciel śpiewu w chórze Wydartych Domom Kur w Brwinowie i szkole muzycznej Consonare w Ząbkach, a także jako wykładowca w Szkole Śpiewu Liturgicznego przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewie. Aktywnie działa jako śpiewak w Chórze Katedry Warszawsko – Praskiej MUSICA SACRA oraz Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W swojej pracy korzysta z doświadczeń dyrygentów  (A. Franków – Żelazny, P. McCreesh, B. Bayl, R. Treece, J. Sykulski, B. Shwartz,  M. Vitale) i śpiewaków (J. Łukaszewska, M. Beekman, E. Dougan,  J. Bywater,  N. Mulroy), z którymi pracowała. Nieustannie poszukuje nowych metod pracy z głosem. Jej największą pasją jest uczenie śpiewu szczególnie tych, którzy tego zupełnie nie potrafią.

Agnieszka Pabian

Agnieszka Pabian – absolwentka historii sztuki UKSW, studentka ostatniego roku polonistyki UW. Zajmuje się długim trwaniem tradycji średniowiecznej w baroku. Prowadzi lekcje muzealne w Zamku Królewskim.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Startujemy już jutro

Różnorodny program spotkań i warsztatów podczas tegorocznego Jarmarku

Nowenna do Św. Jacka - 800 intencji na 800 lecie Dominikanów