czwartek, 7 sierpnia 2008

the Jarmark story

Tradycja jarmarków pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza. Jarmark odbywający się w ustalonych dniach w roku w danej miejscowości gromadził kupców, rzemieślników i mieszkańców z bliższej lub dalszej okolicy. Z pewnością najbardziej znanym jarmarkiem dominikańskim w Polsce jest gdański Jarmark św. Dominika.

O targu na ulicy Freta tak w 1804 r. pisał Ernst Theodor Amadeus Hoffmann:

"W Warszawie panuje zadziwiający ruch, przede wszystkim zaś na Freta, gdzie wyjątkowo kwitnie handel mąką, kaszą, pieczywem i warzywami".

Jarmarki przy klasztorze ojców dominikanów odbywały się z okazji święta św. Jacka Odrowąża w dniu 17 sierpnia. Kilka lat temu podjęto udaną próbę nawiązania do starej tradycji. Od tamtego czasu co roku w sierpniu mają miejsce kolejne edycje Jarmarku św. Jacka.

Obecnie Jarmark organizowany jest przez Przeora klasztoru oraz Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Freta 10. Cały dochód przeznaczony jest na działalność Duszpasterstwa. Oprócz możliwości skorzystania z bogatej oferty stoisk, atrakcji kulturalnych oraz zabaw dla dzieci i rodziców, goście Jarmarku mogą dowiedzieć się o funkcjonowaniu dominikańskiego duszpasterstwa.

Brak komentarzy: